Zlínská 50

Honza Škarnitzl: „Do Zlína už se moc těším.”

Honza Škarnitzl: „Do Zlína už se moc těším.”

Hvězdou nedělní Zlínské 50 bude český olympionik Jan Škarnitzl. Když nám Honza začátkem září potvrzoval účast, slíbil, že přijede i se svou přítelkyní Veronikou a společně se postaví na start. Dnes je všechno jinak. Ne, nebojte se - přijedou oba, ale jelikož po Riu stihli svatbu, do Zlína se už těší jako manželé Jan a Veronika Škarnitzlovi.

 

Honzo, jak jsi strávil čas po olympiádě v Riu?

„Po olympiádě jsem byl poměrně dost unavený, ale ještě bylo potřeba připravit se na finálový závod Světového poháru v Andoře. Letošní sezóna byla opravdu dlouhá a náročná, a tak jsem ji začátkem září ukončil. Dva týdny jsem pak doslova žil svatbou.”

 

Povídej...

„Všechno vyšlo na jedničku a my jsme si to s Veronikou krásně užili. Kamarádi pro nás přichystali jízdu na dvoukole, a jelikož jsme nikdy před tím na tandemu nejeli, byl to opravdu zajímavý zážitek. Zvlášť ve svatebním... ”

 

Říkáš, že letošní sezónu jsi už zakončil; přesto - jaké jsou Tvé aktuální závodnické dny?

„Samozřejmě, že hned po svatebním veselí jsem se vrátil k tréninku. Mám v plánu i nějaké to podzimní závodění pro radost. Chtěl bych využít příznivého počasí a v pohybu zůstat asi tak do konce října. Teprve potom bude čas na dovolenou. Hned po ní se začnu připravovat na další sezónu.”

 

„Jak by měla vypadat?”

„Na sestavení přesného plánu je ještě příliš brzy, ale určitě bych chtěl znovu závodit ve Světovém poháru a odjet světový a evropský šampionát. Možná se pokusím do svého programu vtěsnat i pár velkých maratonských závodů. No a hned v letošní zimě bych si rád odskočil do cyklokrosu. Uvidíme...”

 

Honzo, jaký je Tvůj vztah k podnikům typu Zlínské 50? Jezdíš rád na závody určené pro širokou bikovou veřejnost?

„V plné sezóně není pro podobné akce prostor, tak se vždycky těším právě na září a říjen, kdy je na tento typ závodů přeci jen více času. Při podnicích, jako je Zlínská 50, si vždycky rád zazávodím. Bývá tam hodně příležitostí i na pokec s ostatními jezdci. Jsou to pro mě zkrátka pohodové závodnické dny.”

 

Měl jsi už příležitost zavítat do Zlína a jeho okolí? Pokud ano, jak vnímáš jeho originální tvář a atmosféru? Pokud ne, jaké je Tvé povědomí o našem městě?

„Do Zlína přijedu poprvé, a proto bych u vás chtěl strávit více času. Chci se rozhlédnout nejenom po samotném městě, které mám samozřejmě spojené s Baťovským odkazem, ale i po jeho okolí. S Veronikou přijedeme v sobotu a doufám, že stihneme i obhlídku trati v okolí Luhačovic. Už se do Zlína i na samotnou Zlínskou 50 moc těšíme.”

 

Slyšel jsem, že už několik let těžíš mimo jiné ze zkušeností a znalostí Karla Martinka, který jako zkušený sportovní lékař optimalizuje programy pro cyklistický trénink. Jak se Ti s tímto věhlasným odborníkem spolupracuje?

„S Karlem Martinkem spolupracuji v rámci jeho projektu CykloTrenink.com už šestou sezónu. Za tu dobu jsme se - co se tréninku týče - skvěle sladili a teď se snažíme můj trénink co nejvíce zkvalitnit a zefektivnit.

 

Stejnou cestou se vydalo i pár talentovaných kluků z Valašska. Do programu CykloTrenink.com se zapojit třeba David Bártek, který se už propracoval i k nominaci na světový šampionát. Stejně jako Ty se teď chystá na Zlínskou 50. Už jste se potkali anebo se vedle sebe postavíte až na startovní čáře na zlínském Náměstí Práce?

„S Davidem jsem se potkal při reprezentačním soustředění, kde jsem ho poznal jako mladého a dravého závoďáka. I on už určitě ví, že prosadit se v cyklistice není snadné. Je potřeba na sobě makat, nebát se, opravdu závodit a jít do toho naplno. Člověk párkrát odpadne, závod mu nevyjde, ale vždycky je potřeba zkoušet to dál. Ono to pak přijde.”

 

„Co by´s poradil mladým klukům a holkám, anebo třeba nadšeným hobíkům, ohledně přípravy na závod typu Zlínské 50?

„Moc důležité je správně posoudit svoji aktuální výkonnost a té pak přizpůsobit své ambice. V průběhu posledního týdne před závodem se toho už moc dohonit nedá a příliš nefunguje ani zkoušení nějakých novot. Pokud byl váš předcházející víkend závodní anebo tréninkový, tak bych na pondělí doporučil odpočinek. Pokud to čas dovolí, tak v úterý a ve středu radím dobře potrénovat. Ve čtvrtek by pak měl znovu přijít odpočinek. V pátek spíše kratší, ale místy klidně docela intenzivní trénink. Samozřejmě se nesmí zapomenout na dobrou výživu a kvalitní přípravu kola a oblečení.”

 

A jak by měl vypadat samotný závodní víkend?

„V průběhu celého dne před závodem je nutné pohlídat si životosprávu. Po ránu je pak opravdu důležité najít si čas pro dobré rozjetí. No a pak už hurá na start.”

 

 

Zpět

Naši partneři

Generální partner

Partner

Hlavní partneři

Partner Partner Partner Partner Partner

Partneři

Partner Partner Partner Partner Partner Partner

Dodavatelé

Partner Partner Partner Partner Partner Partner

Mediální partneři

Partner Partner Partner Partner"Zlínská 50 je podporována statutárním městem Zlínem a Zlínským krajem"