ROZHOVOR S POŘADATELEM ONDŘEJEM KOBLIHOU
NAŠÍM CÍLEM JE USPOŘÁDAT ZÁVOD S PROFESIONÁLNÍM ZAJIŠTĚNÍM PŘEDEVŠÍM PRO AMATERSKÉ ZÁVODNÍKY
Cyklistický závod ZLÍNSKÁ 50 se nezadržitelně blíží. Pořadatelé mají ambici, nabídnout účastníkům regionální závod, ovšem se zázemím, jaké milovníci horských kol vídají u profesionálních akcí. Jak vypadají přípravy? Co se děje v zákulisí závodu? Se spoustou otázek jsme se obrátili na hlavního organizátora Ondru Koblihu.
Ondro, pořádáš Zlínskou 50 už devátým rokem. Jeho historie ale sahá hlouběji do minulosti – připomeneš jeho předchůdce?
Strašně to letí… Závod se původně jmenoval Okolo Zlína a převzali jsme jej od Tomáše Pavla. Byl to sice zavedený podnik, ale my jsme se hned pustili do vylepšování. Start a cíl byl u Prioru. Vymysleli jsme nový okruh, který vedl na Kudlov, Želechovické a Lipské paseky, Hájenku, Komonec, Provodov, Březnici a přes Zlínský lyžařský svah zpět do cíle. Myslím, že to byla krásná trasa. Bohužel po dvou letech přišel zákaz pohybu v této lokalitě. Důvod byl docela kuriózní - výskyt Afrického moru prasat.
Co to znamenalo pro Tebe jako pořadatele? Závod jste zrušili?
Přesně tak. Jediná lokalita, kde se dalo pohybovat, byly lesy okolo Tlusté hory a Malenovic. Jenže to byl na padesátikilometrový závod docela malý prostor. Tak přišlo rozhodnutí, že se ta padesátka pojede ve třech okruzích. Byl jsem přesvědčený, že až skončí zákaz, tak se vrátíme na původní trasu. ALE! Reakce závodníků v cíli po malenovském kroužení byly pro mě překvapivé. Většina lidí byla z okruhu nadšená. Kvitovali nový areál pod Halou Datart, doprovodu závodníků se zase líbil dobrý přístup na trať. Na okruzích se tak vytvořila perfektní atmosféra. Udělali jsme fans zónu, kde to opravdu žilo. Takže jsme už zůstali u okruhové varianty Zlínské 50.
Jak se stalo, že jste vyměnili zázemí sportovní haly Datart za areál Svitu?
Před třemi lety přišla nabídka Zlínského kraje, abychom se připojili k akci Dne Zlínského kraje. Pan hejtman přišel s myšlenkou přidat ke kulturnímu programu i program sportovní. Tak jsme na to kývli. Závod tak startuje z neobvyklého prostředí bývalého továrního areálu, což může být pro závodníky zajímavý zážitek. Rodinný doprovod závodníků si zase může užít zdarma atrakce a koncerty. Prostě zážitek pro celou rodinu. V tomhle jsme unikátní v celé České republice.
A v jaké fázi jsou tedy přípravy na ten letošní ročník ZLÍNSKÉ 50?
Téměř všechno už mám zařízeno a už jen ladíme drobné detaily. Ale znáte to, člověk moc nesmí usnout na vavřínech . Věříme, že letos vyjde počasí, a že si všichni užijeme krásný sportovní den. Letos jsme se rozhodli podpořit mládež a zlevnili jsme startovné. Prvních 100 přihlášených závodníků navíc obdrží dárkové sportovní ponožky. Účastníci se můžou těšit na kvalitní jídlo – na tom si hodně zakládáme. Na hladký průběh závodu bude dohlížet 50 dobrovolníků. Nachystali jsme mytí a úschovu kol v parkovacím domě. Posílili jsme sprchy… Prostě bude to super den, tak pokud ještě někdo váhá, tak srdečně zvu!
Blíží se kulatiny ZLÍNSKÉ 50. Chápu, že plně žiješ přípravami na letošní ročník, ale přece jen mi to nedá… Co chystáš na příští rok?
Ano, čeká nás jubilejní 10 ročník. Rádi bychom ZLÍNSKOU 50 inovovali, přidali něco nového… Mám to v hlavě, ale nebudu zatím prozrazovat. První kroky už ale podnikáme .
Naším cílem ale vždycky bylo uspořádat kvalitní závod s profesionálním zajištěním především pro amatérské závodníky. Chceme oslovovat mládež a širokou veřejnost a ukázat jim krásu cyklistiky a motivovat je k celoročnímu pohybu v přírodě. Tratě jsou nenáročné, závod zvládne objet i průměrně zdatný sportovec. To se ani do budoucna nezmění!
Teď ale přeji hodně zdaru všem, kteří se k nám 14. 9. na startu ZLÍNSKÉ 50 připojí!
Děkuji za rozhovor!
Blanka K.
Zpět